Deklaracja dostępności
2022.04.01-05.22 - Wystawa prac „Sztuka papieru” – Magdalena Szyszkowska i Elżbieta Zrobek
Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zapraszają na wystawę prac „Sztuka papieru” – Magdalena Szyszkowska i Elżbieta Zrobek. Otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 1 kwietnia 2022 r. (piątek) o godz. 17.00 w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).
  UWAGA: Wśród publiczności na wernisażu zostanie rozlosowana praca autorek.
Uczestnicy wydarzenia zobowiązani będą zakryć maseczką nos i usta.
  Wernisaż będzie również transmitowany „na żywo" za pośrednictwem serwisu społecznościowego Facebook, na fanpage’u Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka www.facebook.com/KDKimBK.

Magdalena Szyszkowska - urodzona 25 maja 1972 roku w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie. Dyplom z rysunku pod kierunkiem prof. Stanisława Góreckiego uzyskała w 1997 roku na Wydziale Artystycznym UMCS. W 2011 roku ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej- Rzepeckiej, aneks do dyplomu - artystyczny papier unikatowy. Pracowała jako nauczyciel plastyki w szkole podstawowej oraz nauczyciel zawodu na kierunku reklama wizualna w Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie. Od 2007 do 2014 roku pracowała jako asystent w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz w Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, prowadząc zajęcia z rysunku i malarstwa. Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki w Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie (dawniej Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie). W swojej pracy artystycznej zajmuje się malarstwem, fotografią oraz eksperymentalnymi technikami związanymi z unikatowym papierem ręcznie czerpanym, pozyskiwanym z materiału roślinnego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków - okręg warszawski. Czynnie uczestniczy w życiu artystycznym oraz bierze udział w plenerach i wystawach, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2019 roku uzyskała tytuł doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Elżbieta Zrobek - urodzona w 1959 roku w Czeladzi. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim, na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Dyplom w zakresie malarstwa sztalugowego uzyskała w pracowni prof. Jagody Adamus i dr. Adama Molendy. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie malarstwa w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej oraz unikatowego papieru czerpanego pod kierunkiem dr. hab. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej, na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod opieką artystyczną prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków - okręg katowicki. Zrealizowała 40 indywidualnych wystaw malarstwa oraz obiektów z unikatowego papieru czerpanego z materii organicznej. Uczestniczyła w ponad 100 prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą m. in. USA, Rosji, Francji, Niemczech, Anglii, Szwajcarii. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i tworzy autorski, unikatowy papier ręcznie czerpany.
  „Sztuka papieru” Od kiedy człowiek wynalazł technologię przetwarzania rośliny w papier, zaczął wykorzystywać go do produkcji odzieży, żagli, przedmiotów codziennego użytku i pisania. Początkowo w Azji do ręcznej produkcji papieru wykorzystywano łyko morwy, włókna lnu, konopi, później łodygi bambusa, trzcinę, słomę i bawełnę. Ściśle strzeżona tajemnica wytwarzania papieru do Europy dotarła w 1268 roku, a do Polski dopiero pod koniec XV wieku.
   „Wystawa pt. „Sztuka papieru” jest efektem zafascynowania artystek materią pochodzenia organicznego. Same zbierają rośliny, preparują i przetwarzają w papier, z którego tworzą płaskie lub przestrzenne obiekty. W swojej pracy wykorzystują włókna trzciny, tataraku, kukurydzy, agawę, palmę, łodygi bambusa czy liście bananowca. Mimo, że posługują się starą technologią przetwarzania roślin, to w swej sztuce przekraczają dosłowność i fizyczność tej materii. Nadają jej własny, przestrzenny kształt i wymiar. Dla Magdaleny Szyszkowskiej i Elżbiety Zrobek papier z materii roślinnej stał się szczególnym medium, w którym wyrażają własne treści, przemyślenia i emocje. Mimo, że każda z artystek prowadzi indywidualną działalność artystyczną, to od ponad dziesięciu lat wspólnie wystawiają swoje prace na kilkunastu wystawach, m.in. w Łodzi, Lublinie, Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Mikołowie, Żorach. Wystawa pt. „Sztuka papieru” jest kolejną, wspólną prezentacją dwóch odmiennych wizji artystycznych. Założeniem artystek jest, aby pozostawienie śladów siebie w tak nietrwałym materiale, przypominało o kruchości i przemijalności życia”.
   Elżbieta Zrobek

Wystawa dostępna dla zwiedzających do dnia 22 maja 2022 r.

Zdjęcia z wernisażu znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner)