Deklaracja dostępności
Standardy ochrony małoletnich
2022.09.24 - Prelekcja i wystawa w ramach inicjatywy „Śladami Pawła Klimczuka. „Nasz powiat” odczytany sto lat później”

Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka oraz Ewelina Matuszkiewicz, Janusz Szyszkowski i Sylwia Borek zapraszają na prelekcję i wystawę „Śladami Pawła Klimczuka”, które odbędą się w dniu 24 września 2022 r. (sobota), w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach (ul. Warszawska 29):

  • godz. 13.00, sala kameralna - prelekcja Eweliny Matuszkiewicz
  • godz. 14.00, patio - wernisaż wystawy fotografii Janusza Szyszkowskiego

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Wydarzenia towarzyszące (obowiązują zapisy):

  • godz. 10.00 - spacer po Zespole Pałacowo-Parkowym w Kozienicach dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury, szczegóły: tutaj...,
  • godz. 16.00 - spacer na terenie Ośrodka Rekreacji i Turystyki Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu (tereny wokół Jeziora Kozienickiego) dla rodzin z dziećmi (rodzic + dziecko powyżej 8. roku życia), szczegóły: tutaj....

Prelekcja Eweliny Matuszkiewicz „Śladami Pawła Klimczuka” 

Ewelina Matuszkiewicz opowie o życiu i dokonaniach Pawła Klimczuka.

Ewelina Matuszkiewicz – prawnuczka Pawła Klimczuka, inspektora szkolnego w powiecie kozienickim w latach 1917–1933. Autorka cyklu powieści, których akcja toczy się w Kozienicach – „Biały latawiec”, „Noc komety”, „Cudne manowce”, „Wieża samotności” (Wydawnictwo Skarabeusz), za swoją twórczość nominowana do nagrody Człowieka Roku Powiatu Kozienickiego w kategorii Kultura (2019). Wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Kozienickiej przygotowuje publikację „Pomału i pieszo. Śladami Pawła Klimczuka”, opowiadającą o Pawle Klimczuku, wybitnym kozieniczaninie, społeczniku i autorze pierwszej monografii krajoznawczej tych terenów.

Wystawa fotografii Janusza Szyszkowskiego „Śladami Pawła Klimczuka”

W 1928 roku Paweł Klimczuk, nauczyciel i inspektor szkolny powiatu kozienickiego opublikował pierwszą monografię krajoznawczą tego terenu „Nasz powiat. Wiadomości krajoznawcze dla młodzieży szkół powszechnych powiatu kozienickiego z rycinami i mapką”. Niemal sto lat później warto znów przyjrzeć się miejscom, które wskazał jako wyjątkowe. Wiele zmieniło się przez ten czas. Ale równie wiele zachwyca tak samo jak wtedy.

Wystawa prezentuje zdjęcia z wędrówki śladami Pawła Klimczuka odbytej w 2021 roku przez Ewelinę Matuszkiewicz i Janusza Szyszkowskiego po terenie dawnego powiatu kozienickiego.

Wystawie będzie towarzyszyć mapa – infografika, na której znajdą się oznaczone miejsca wraz z krótkimi opisami – cytatami z książki Pawła Klimczuka. Z tak przygotowaną mapą można ruszyć jego śladami, odnaleźć miejsca, które opisuje, porównać – co się zmieniło, a co nie – przez niemal sto lat.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do dnia 10 października 2022 r.

Janusz Szyszkowski – wnuk Konstantego Jurkowskiego, instruktora ochrony przeciwpożarowej w powiecie kozienickim w latach 1933–1943. Do publikacji „Pomału i pieszo. Śladami Pawła Klimczuka” przygotował dokumentację fotograficzną. Jego zdjęcia ukazały się ostatnio w „Dwutygodniku”.


Wydarzenia są częścią inicjatywy pn. „Śladami Pawła Klimczuka. „Nasz powiat” odczytany sto lat później”
zgłoszonej przez Ewelinę Matuszkiewicz, Janusza Szyszkowskiego oraz Sylwię Borek
do 3. Konkursu na inicjatywy lokalne „Nasza kultura z KDK w Gminie Kozienice”,
realizowanego przez Gminę Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.


 Zdjęcia z wydarzenia znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner)