Deklaracja dostępności
Standardy ochrony małoletnich
2018.10.14 - Koncert zespołu GÓRECKI AHEAD Oleś Brothers & Christopher Dell
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zaprasza na koncert zespołu GÓRECKI AHEAD Oleś Brothers & Christopher Dell, który odbędzie się w dniu 14 października 2018 r. (niedziela) o godz. 18.00 w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).
    Wstęp wolny! UWAGA: Obowiązują nieodpłatne wejściówki, do pobrania - do 4 sztuk dla jednej osoby - od godz. 13.00 dnia 6 października 2018 r. do wyczerpania limitu miejsc, w kasach Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).
Serdecznie zapraszamy !!!
GÓRECKI AHEAD Oleś Brothers & Christopher Dell Górecki AHEAD to projekt z pogranicza dwóch muzycznych światów – świata muzyki skomponowanej i muzyki improwizowanej. Wybitny polski kompozytor Henryk Mikołaj Górecki staje się punktem odniesienia zarówno w sferze dźwiękowej, jak w sferze idei i artystycznej postawy, która w jego przypadku była równie wyjątkowa, jak jego twórczość muzyczna. Trio Oleś Brothers & Christopher Dell przedstawiają kompozytora w zupełnie nowym, jazzowym kontekście, ukazując jego dzieło z zaskakującej perspektywy. Zamierzenia i realizacja skupiły się na odszukaniu wspólnych elementów kompozytorskiej układanki twórczości Góreckiego i zagraniu tej muzyki poniekąd od nowa. Zmianie uległy obsada instrumentalna, nierzadko struktury utworów, a czasem również ich długości. Niekiedy niemalże wszystko toczy się zgodnie z kompozytorskim zamysłem twórcy, ale jest poddane odmiennej wrażliwości muzyków improwizujących. GÓRECKI AHEAD jest bowiem autorską propozycją odczytania muzyki Mistrza, przefiltrowaną przez wrażliwość i muzyczne doświadczenie muzyków tria Oleś Brothers & Christopher Dell. Ta odważna aktualizacja twórczości Góreckiego potwierdza jej żywotność i podatność na muzyczne alteracje. „Górecki Ahea” nie jest jednak wyprawą do muzycznego muzeum, ale bijącą świeżością i zapałem rozmową czwórki artystów. Analityczny, precyzyjny dźwięk wibrafonu Della przeplata się z zaskakującymi pomysłami Bartłomieja i Marcina Olesiów na temat faktury utworów Góreckiego. Kompozytora, który nie zniknął w gąszczu jazzowej interpretacji, ale przeciwnie – zyskał dzięki niej drugie życie. Rzeczpospolita Jan Maciejewski Myliłby się ten, kto sięgając po album, oczekiwałby kolejnej płyty z przearanżowaną oryginalną muzyką, zaanektowaną linearnie od nieżyjącego twórcy. Nic z tych rzeczy! To raczej wyjście z punktu „A”, którym jest dzieło kompozytora i osobiste jego odczytanie, ukazanie jądra jego ponadczasowego piękna z improwizacją jako umownym punktem „B”. Jazz Forum (maj 4-5/2018) Piotr Iwicki www.youtube.com/watch?v=SZhag__zCNc www.youtube.com/watch?v=DmdcG4GV_aM
    Skład zespołu:
  • Marcin Oleś – kontrabas
  • Bartłomiej Oleś – perkusja
  • Christopher Dell – wibrafon.
Christopher Dell to jeden z najbardziej kreatywnych improwizatorów na niemieckiej scenie muzycznej. Absolwent prestiżowych uczelni w Rotterdamie, Berklee i Kaiserslautern, laureat nagrody Gary Burtona, Deutscher Schallplattenpreis i wielu innych. Wibrafonista jazzowy i kompozytor muzyki współczesnej. Współpracuje z legendami jazzu jak Benny Golson, Lee Konitz, Lalo Schifrin, Peter Erskine, i wybitnymi postaciami sceny europejskiej jak Theo Jörgensmann, Lars Danielsson, Tomasz Stańko, Albert Mangelsdorf. Bracia – Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Oleś perkusista – to jedni z bardziej cenionych artystów dzisiejszej sceny jazzowej - muzycy okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku, Polscy Jazzowi Wykonawcy Roku 2016 według kolegium JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM. Współpracują z wybitnymi artystami z całego świata jak David Murray, Kenny Werner, Tomasz Stańko, Jorgos Skolias, Antoni Gralak, Theo Jörgensmann, Erik Friedlander, Chris Speed, Herb Robertson, Rob Brown, z którymi koncertują, a także nagrywają wysoko oceniane przez krytyków i publiczność płyty (dyskografia braci Oleś zawiera ponad 20 albumów). Album tria Theo Jörgensmann & Oleś Brothers - “Alchemia”, który wydała jedna z najbardziej prestiżowych jazzowych wytwórni na świecie – szwajcarska HatHut Records, polska krytyka odnotowała jako wielki sukces polskiego jazzu. Marcin Oleś, Bartłomiej Oleś i Christopher Dell tworzą razem trio od 2011 roku, realizując uprzednio album z muzyką Krzysztofa Komedy KOMEDA AHEAD. 6 kwietnia 2018 został wydany album GÓRECKI AHEAD.