Deklaracja dostępności
Premiera spektaklu pt. „Dybuk” grupy teatralnej UTW KDK „Zakochani w teatrze”

Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zapraszają aktualnych Słuchaczy 16. edycji Uniwersytetu Trzeciego Wieku KDK na premierę spektaklu pt. „Dybuk”. Przedstawienie wystawione zostanie w dniu 24 kwietnia 2024 r. (środa) o godz. 11.00 w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).

Na scenie wystąpią uczestnicy zajęć fakultatywnych UTW z grupy teatralnej pn. „Zakochani w teatrze”: Teresa Castel-Gogacz, Agnieszka Cichoń, Alicja Czerska, Marianna Grajper, Stanisław Jeziorowski, Marianna Kacprzak, Janina Kaczorowska, Regina Kalbarczyk, Grażyna Kamińska, Magdalena Wnuk i Teresa Wójcik.

Reżyseria i scenariusz: Marcin Masztalerz.


„Dybuk” to adaptacja oryginalnego dzieła autora sztuki: Szymona An-skiego pod tym samym tytułem. Spektakl został przygotowany podczas zajęć fakultatywnych Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku akademickim 2023/24, prowadzonym przez aktora, reżysera, scenarzystę i pedagoga Marcina Masztalerza.

To sztuka oparta na oryginalnym tekście należącym do klasyki dramatu żydowskiego. Pierwotnie napisany został w języku rosyjskim, natomiast na początku XX wieku (1914 r.) Szymon An-ski przetłumaczył go na Jidysz. Sztuka jest ludową legendą, której fabuła skonstruowana jest wg ibsenowskiej techniki dramatu analitycznego, której rozwój wypadków prowadzi do stopniowego odkrywania ich źródeł. Zaliczany jest do jidyszowego „Romeo i Julia”, opowiada historię przeznaczonych sobie kochanków, którzy nigdy nie mieli się spotkać, a ich miłość, swego źródła nie ma w samych narzeczonych, a składających sobie niegdyś serdeczne przyrzeczenie ojcach. I tak wędrująca, nie znajdując nigdzie ukojenia Dusza pilnego ucznia jesziwy wciela się w ciało przeznaczonej mu ukochanej.

Tym razem we wszystkie postaci dramatu An-skiego wcieliły się - zasiadające do jednego stołu - w bożnicy kobiety. Zamiarem przedstawienia, jak i samej sztuki, jest przywołanie do życia postaci ze świata duchów, które z wypowiedzianych obietnic rozliczają się w świecie żywych.