Deklaracja dostępności
2023.10.22 - Dzień Patrona Kozienickiego Domu Kultury

Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, z okazji 102. rocznicy urodzin Bogusława Klimczuka, zapraszają mieszkańców Gminy Kozienice na obchody Dnia Patrona, które odbędą się w dniu 22 października 2023 r. (niedziela), w godz. 12.00-15.00, w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach (ul. Warszawska 29).

W programie m.in.:

    • fotobudka 360 stopni (po raz pierwszy w Kozienicach!)
    • projekcje laserowych animacji przygotowanych z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora pt. „Świat Bogusława Klimczuka”
    • quiz wiedzy dotyczący życiorysu i twórczości Bogusława Klimczuka z upominkami (godz. 12.15)
    • wpisy do księgi pamiątkowej
    • słodki poczęstunek

Ponadto, wszystkie osoby, które w tym dniu (w godz. 12.00-15.00) ukończą quest pieszy pt. „Chodź zaśpiewasz mi piosenkę…” otrzymają upominek-niespodziankę. Ulotkę questową można pobrać w Punkcie Informacji Kozienickiego Domu Kultury lub na stronie internetowej: https://dkkozienice.pl/index.php?id=10575. Quest jest również dostępny w aplikacji na urządzenia mobilne pt. „Questing – Gry terenowe” (do pobrania nieodpłatnie w Google Play i App Store).

Wstęp wolny. Zapraszamy!!!

Bogusław Klimczuk – kompozytor, pianista, dyrygent, aranżer. Urodził się 19 października 1921 r. w Kozienicach. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. I mimo, iż po studiach całe swoje dorosłe życie związał z Warszawą i z Polskim Radiem, to do Kozienic zawsze chętnie wracał. Tu komponował i wypoczywał, ale także pracował, organizując życie kulturalne miasta i ściągając gwiazdy polskiej estrady na gościnne występy. W Polskim Radiu tworzył nowoczesne zespoły do nagrań muzyki rozrywkowej, kierował i dyrygował Orkiestrą Taneczną i Big Bandem Polskiego Radia. Współpracował z czołowymi gwiazdami piosenki, wspierał młode talenty wokalne i młodych muzyków – instrumentalistów i aranżerów.

Komponował utwory na orkiestrę, balety, pieśni i kantaty, ale zawsze najbliższa była mu piosenka. Skomponował ich przeszło 250, z których wiele cieszyło się ogromną popularnością i zdobywało miano prawdziwych przebojów. Do najbardziej znanych należą m.in.: „To nie sen”, „Rudy rydz”, „Jabłuszko pełne snu”, „Andriusza”, „Jest Warszawa”, „Cóż wiemy o miłości”, „Księżyc i róże” i wiele innych. Niektóre z tych piosenek zrobiły karierę za granicą; rozeszły się w dawnym Związku Radzieckim w milionowych nakładach. Utwory Bogusława Klimczuka były stale nagrywane w Polskim Radiu, w Polskiej Telewizji i na płytach (m.in. płyta „Bogusław Klimczuk zaprasza do tańca”). Nagrywali je też znani artyści zagraniczni.

Ostatnim dziełem Bogusława Klimczuka był musical „Och, laleczko”. Wystawiony już po śmierci kompozytora w Operetce Wrocławskiej, gdzie odbyło się 150 przedstawień. A dwa lata później 80 razy wystawiono go w Operetce Łódzkiej.

Wielokrotnie był odznaczany medalami i nagrodami za wybitną twórczość i za zasługi dla polskiej muzyki i kultury. Zmarł 12 kwietnia 1974 r. w Warszawie. Został pochowany na warszawskim Cmentarzu Wojskowym. Pamięć o kompozytorze jest kultywowana. W programie Polskiego Radia do dziś można usłyszeć jego przeboje. Również festiwale w Opolu rozpoczynają się od sygnału jego autorstwa. Rodzinne miasto kompozytora - Kozienice - także czci jego pamięć, organizując od 2002 r. Festiwale Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka.


Zdjęcia z wydarzenia znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner)

Relacja z wydarzenia znajduje się na kanale YouTube (wystarczy kliknąć w linki)