Deklaracja dostępności
2020.03.21 - Światowy Dzień Poezji
Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka serdecznie zapraszają mieszkańców Gminy Kozienice na Światowy Dzień Poezji, który odbędzie się w dniu 21 marca 2020 r. (sobota) o godz. 16.00 w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29). UWAGA: W ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa wydarzenie zostaje odwołane. W programie:
  • Rozstrzygnięcie IV Regionalnego Konkursu Poetyckiego
  • Promocja dwunastej antologii zatytułowanej „Fraktale”, z udziałem Grupy Poetyckiej „Erato” Kozienickiego Domu Kultury
  • Recital piosenki poetyckiej „Wiersze (pod)różne” – Kuba Blokesz
      Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona.
    Serdecznie zapraszamy !!!

Światowy Dzień Poezji corocznie obchodzony jest 21 marca. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Kozienicki Dom Kultury włączając się w obchody, już po raz czwarty był organizatorem Regionalnego Konkursu Poetyckiego, a także partnerem w publikacji dwunastej antologii zatytułowanej „Fraktale”. IV Regionalny Konkurs Poetycki Prace do konkursu można było nadsyłać do 6 marca 2020 roku. Swoim zasięgiem obejmował on powiat kozienicki i radomski. Uczestniczyli w nim dorośli powyżej 18 roku życia. Celem było propagowanie twórczości poetyckiej, upowszechnianie piękna języka artystycznego, rozwijanie wyobraźni twórczej, pogłębianie i zdobywanie wiedzy na drodze poszukiwań, kształtowanie postaw literackich oraz wiary we własne siły i umiejętności. Kategorią konkursową był wiersz o dowolnej tematyce. Antologia „Fraktale” Antologia powstała pod redakcją Adriana Szarego – radomianina, polonisty, poety, instruktora warsztatów literackich prowadzonych w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, a także opiekuna Grupy Poetyckiej „Erato” działającej w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Tytuł redaktor zawdzięcza swojej koleżance matematyczce – Marlenie Fryśkowskiej, która również na tę okazję napisała wiersz, otwierający publikację. Po niej następuje wiersz autorstwa Adriana Szarego „Kraków. Minęło” i długa tym razem lista zaproszonych gości. Ponad sto osób. Od uczniów szkół podstawowych, przez licealistów, studentów, aż po grupę seniorów. Najmłodszy uczestnik ma dziesięć lat, najstarszy ponad dziewięćdziesiąt! Każdy z nich powierzył jeden swój tekst. Poezję, prozę lub dramat. Wśród poetów z „Erato” znaleźli się: Agnieszka Cichoń, Halina Markowska Budniak, Iwona Bitner, Jelena Jasek, Kamil Koksa, Zbigniew Szumierz, Andrzej Opiłowski, Teresa Kurzepa, Maria Komsta, Zofia Kucharska i Maciej Witkowski. Publikacja liczy sto osiemdziesiąt stron. Skład i łamanie tekstu: Magdalena Kapuścińska. Projekt okładki: Magdalena Kapuścińska we współpracy z Agnieszką Paciorkiewicz i Benedyktem Rogalą. Zdjęcie na okładce: Benedykt Rogala (Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu). Oprawa graficzna okładki: Paweł Olejnik. Recital piosenki poetyckiej „Wiersze (pod)różne” – Kuba Blokesz „Wiersze (pod)różne” to zestaw piosenek różnych. Mieszają się tutaj autorzy tekstów, reprezentujący odmienne spojrzenie na świat; tematy, dotykające rzeczy ważnych ale i błahych, czy kompozycje, niosące spokojne melodie albo bardziej zadziorne rytmy. „Wiersze (pod)różne” mają również aspekt podróżniczy: czysto geograficzny (teksty pochodzą m.in. z Ukrainy i Czech), jak i opisujący wymagającą podróż w stronę drugiego człowieka - i wreszcie - w głąb samego siebie.
    Kuba Blokesz
Pochodzi z Pszowa na Górnym Śląsku, mieszka w Krakowie. Śpiewa piosenki napisane przez siebie, tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieustannie towarzyszy mu gitara. Laureat kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki; Pamiętajmy o Osieckiej; Spotkania Zamkowe; Festiwal Twórczości „Korowód”; Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”; OFPA). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski. Ma na koncie debiut fonograficzny pt. „Lwów. Szkice Miejskie” (wyd. DALMAFON, 2015), który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką. Na nagraniu gościnnie występują: Piotr Machalica i Joanna Lewandowska. W 2016 roku, z inicjatywy Zakonu Karmelitów Bosych, powstało dwupłytowe wydawnictwo: „Bóg sam wystarcza - poezje z Karmelu” z wierszami św. Teresy z Ávili i innych świętych karmelitów. Pełnił na nim rolę producenta muzycznego i kompozytora, nagrywał również gitary i śpiewał. Obecnie - razem z zespołem Chwila Nieuwagi – wydał nową płytą pt. “Morawska Brama”, na której śpiewa przetłumaczone przez siebie piosenki czeskich wykonawców.